Bez kategorii

Przekonania i coaching

By 17 listopada 201927 listopada, 2019No Comments

„Uważaj, bo spadniesz!” – krzyczy mama, przestraszona o los swojego maleństwa, dzielnie wspinającego się po drabinkach!

„Nie ufaj mężczyzną. Kobieta musi być samodzielna”- powtarza niczym cogodzinne dzwony kościoła babcia, która skrzywdzona i samotna każdego dnia musiała zapewnić rodzinie byt.

„Życie to walka” – mówi ojciec, który widział w każdej sytuacji tylko ciemną stronę, a pozytywne wydarzenia kwituje krótkim -„To teraz tylko czekać, aż się posypie”.

Wszystko, co słyszeliśmy w naszym życiu, wszystko, co słyszą od nas nasze dzieci, kształtuje słuchacza niczym prasa, wyciskając na jego podświadomości piętno. Latami odtwarzamy nieswoje programy, pełne lęku i niepewności. Odbieramy życie, tak jak nas nauczono. Jedni jako lekcję, piękny dar, a inni, jako nieustanne oczekiwanie na czyhające zagrożenie.

[ Coaching ]

Jak pracuje się z przekonaniami w coachingu? Przede wszystkim rolą coacha jest pokazanie takowych klientowi i pozostawienie mu decyzji co zamierza z nimi zrobić. Dlaczego? Bo każde przekonanie ma dwa oblicza. Może wspierać lub osłabić. Nie jest rolą coacha, żeby decydować za klienta.

Wyobraź sobie, że to trochę tak jak z gąsienicą, która ma przemienić się w motyla. Szczelny kokon ją chroni. Pomaga przejść transformację. Jednak, kiedy zbyt długo nasz zielony przyjaciel pozostałby w tej formie, jego skrzydła nie zaznałyby lotu. To Ty decydujesz, czy odtwarzany latami schemat jest tym, który Ci pomaga, czy raczej tym, któremu podziękujesz, że Cię chronił, zrzucisz pancerz… i… pofruniesz.

Ćwiczenie

Kiedy słyszysz u siebie zdania takie jak:

„Życie to ciągła walka”, „Pierwszy milion trzeba ukraść”, „Pracę można dostać tylko po znajomości”, „Pieniądze szczęścia nie dają”, „Mężczyźni/kobiety kłamią”, zastanów się, co Ci to robi. Zadaj sobie pytanie „Ale, czy to, co mówię, jest prawdą?”

Bo może się okazać, że już nie potrzebujesz tego zdania, a zamienienie go pozwoli zrobić Ci krok naprzód w biznesie czy relacji. Może okazać się, że zaczniesz się wspinać po drabince życia, bez lęku, że spadniesz.

Powodzenia Kolorowy Motylu.

——————————-

Katarzyna Czajkowska

Coach ACC ICF, Trener Biznesu, Trener FRIS®
Zapraszam do rozpoczęcia własnej przygody z coachingiem.

Leave a Reply